św. Marka, ewangelisty, święto

Marka, Jarosława

Przyjaźń jest jak dające cień drzewo, pod którym szukam wytchnienia.
Samuel Taylor Coleridge

1 P 5, 5b-14 • Ps 89 • Mk 16, 15-20 liturgia dnia

28 kwietnia 2018

29.04.2018r. - V NIEDZIELA WIELKANOCY

– od wtorku zaczyna się miesiąc maj; będziemy odprawiać maryjne nabożeństwa ze śpiewem litanii loretańskiej. W parafialnym kościele nabożeństwo majowe będzie odprawiane po Mszy wieczornej. Zachowajmy zwyczaj śpiewania litanii z Loretto przy krzyżach i figurkach przydrożnych, gdzie jeszcze ten zwyczaj występuje.

W TYGODNIU – w czwartek  przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msze święte w parafialnym kościele będą odprawione w  godzinach: 7.00, 9.00, 11.30  i 17.00 /nie 18-ta./ Suma o godz. 11.30 sprawowana będzie za Ojczyznę oraz za druhów strażaków z całej Gminy z racji ich święta patronalnego przypadającego 4 maja.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota nowego miesiąca. Spowiedź z tej racji dla młodzieży przed bierzmowaniem będzie w czwartek  od godz.1 7.30  w piątek też od godz.17.30. W pierwszy piątek do stałych chorych pojedziemy z sakramentami o godz. 9.00. W piątek wieczór odprawimy Mszę św. zbiorową za zmarłych w miesiącu kwietniu.

W przyszły wtorek 8 maja przypada  uroczystość św. Stanisława Biskupa.  Mszę zbiorową za zmarłych Stanisławów i Stanisławy odprawimy w ten dzień o godzinie 18.00. Można ich zgłaszać składając dobrowolna ofiarę do ostatniej chwili.

PRZYPOMINAM – prosimy o wywieszenie flag narodowych na swoich posesjach: 2-go maja gdy wypada święto flagi i 3 maja  na Uroczystość N.M.P. Królowej Polski.

Mając na uwadze tradycyjny sposób przeżywania wydłużonego czasu wolnego na dzień 4 maja – piątek, została udzielona dyspensa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Korzystający z niej, zobowiązani są do modlitwy w intencjach Ojca św. bądź podjęcia innej formy aktów pokutnych.

Od tego tygodnia będziemy odprawiać Msze polowe o urodzaje w poszczególnych wioskach. Prosimy przygotować polowy ołtarz przy krzyżu, figurze przydrożnej a w razie opadów w remizie strażackiej. Pierwszą taką Mszę odprawimy 1 maja w Gorzkowiczkach drugą 2 maja w Żuchowicach.  Prosimy też o przysłanie pojazdu po księdza na 15 minut przed Mszą a więc o godz. 17.45.

W najbliższą sobotę zapraszamy do sprzątania naszego kościoła już na I Komunię rodziców dzieci klas: III A, B i E. Początek godz. 9.00.

Z inicjatywy ks. Emila powstaje biuletyn o pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę z naszej parafii. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do parafian, którzy w swych zbiorach posiadają archiwalne zdjęcia z pielgrzymek, o ich udostępnienie na potrzeby biuletynu. Zdjęcia prosimy przynosić do końca maja. Prosimy także chętnych o spisanie wspomnień, zwyczajów, świadectw, a zwłaszcza doznanych łask za przyczyną Matki Bożej Częstochowskiej.