Zesłanie Ducha Świętego, uroczystość

Piotra, Iwa

Duch Święty oświeca nas i wyjaśnia nam głębokość tajemnic Bożej miłości.
bł. Honorat Koźmiński

Dz 2, 1-11 • Ps 104 • Ga 5, 16-25 • J 15, 26-27; 16, 12-15 liturgia dnia

05 kwietnia 2020

05.04.2020r. - VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Chrystus uniżył samego siebie,
dlatego Bóg Go wywyższył”/Flp2,8/

DZISIAJ – obchodzimy Niedzielę palmową. Nie będzie poświęcenie palm. Zamiast Mszy o godz.10.15 i 11.30 będzie jedna Msza św. o godz.11.00.

W TYGODNIU – od czwartku nadchodzącego tygodnia mamy w Kościele tzw. Triduum Paschalne: WIELKI CZWARTEK, WIELKI PIĄTEK I WIELKA SOBOTA. Z powodu koronawirusa nabożeństwa triduum będą okrojone o niektóre obrzędy.

W WIELKI CZWARTEK – Msza wieczerzy Pańskiej o godzinie 18. Nie będzie urządzona „Ciemnica”. Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum.
WIELKI PIĄTEK – jest dniem postu ścisłego. O godz. 17.30 Droga Krzyżowa, a o godzinie 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Podczas adoracji Krzyża oddaje się mu cześć tylko przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon a nie przez ucałowanie. Nie urządza się ołtarza adoracji zwanego w polskiej tradycji „Grobem Pańskim”.
W WIELKĄ SOBOTĘ – nie będzie święcenia pokarmów. Niejako zastąpi je wspólna modlitwa rodziny przed śniadaniem wielkanocnym. O godzinie 18 odprawimy liturgię Wigilii Paschalnej. Pominiemy błogosławieństwo ognia –zaczniemy liturgię od zapalenia paschału wewnątrz kościoła.
SPOWIEDŹ – umawiajmy się na nią telefonicznie także w innych godzinach prócz nabożeństw. Unikniemy w ten sposób przekroczenie dozwolonej liczby obecnych w kościele.
WIELKANOC – która wypada za tydzień, jest największym świętem chrześcijańskim; upamiętnia Zmartwychwstanie Pańskie. Ponieważ nie będzie trzykrotnej procesji rezurekcyjnej pierwsza Msza św. będzie odprawiona o godz. 7.00.

PRZYPOMINAMY – na kwiaty do Bożego Grobu złożono ofiary: ul. Krzywoustego – 331 zł., Sobaków – 420 zł., ul. Ogrodowa – 200 zł., Czerno – 200 zł., p. Kardasiński –50 zł., rodzina Pabich – 40 zł.  Bóg zapłać ofiarodawcom i zbierającym te ofiary. Ponieważ nie będzie w tym roku Grobu Bożego, z zebranych na kwiaty pieniędzy kupimy ich trochę na Wielkanoc a resztę przeznaczymy na inny, pobożny cel. Podamy wkrótce na jaki.

W dalszym ciągu obowiązuje restrykcja o obecności na nabożeństwie tylko 5 osób. Dlatego na Mszę przychodzi tylko rodzina, która ma zamówioną intencje mszalną. Prosimy pozostałych parafian o pozostanie w domach i śledzenie nabożeństw także Wielkiego Tygodnia przez media. Bardzo nam przykro z tego powodu ale inaczej narażamy się na kary administracyjne. Śledźmy w mediach czy aby  liczba obecnych na nabożeństwach na Wielkanoc nie będzie podniesiona do 50 osób.

Próbowaliśmy w minionym tygodniu zainstalować kamerę internetową i nasze nabożeństwa transmitować za pośrednictwem You Tub, ale z powodu słabego internetu w kościele nie udało się nam to. Prosimy śledzić nabożeństwa w mediach lub na innych stronach parafialnych.