św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła

Anzelma, Feliksa

„Człowiek dla człowieka winien być rzeczą świętą.”
Seneka Młodszy

Dz 9, 31-42
Ps 116B
J 6, 55. 60-69

Średnia zgonu w 2018r. 76 l

KAPLICA - CZERNO

Czerno w północno zachodniej części gminy Gorzkowice leży wieś Czerno z barokową kaplicą mszalną pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Położona jest ona na wzniesieniu zwanym Jasną Górką, dziś porosłym lasem iglastym.  Kaplica składa się z dwóch części. Starsza, część kościółka, to dziś prezbiterium ze sklepieniem łukowym i oknami - lunetami. Młodsza część kaplicy mająca kształt prostokąta z drewnianym stropem belkowym jest z XVII wieku. Nad kaplicą mieli pieczę właściciele wsi Czerno - Julianna i Emmanuel Czerni - Schwarzeneberg (1842 r.), których marmurowe sarkofagi znajdują się w krypcie pod posadzką kaplicy. Po zniszczeniach wojennych w latach 1958-63 kaplica została odremontowana staraniem ks. prob. Bolesława Kobierskiego. Kolejny gruntowny remont Kaplicy został przeprowadzony przy wsparciu konserwantowa zabytków z Piotrkowa Trybunalskiego, a staraniem obecnego proboszcza ks. Ryszarda Bryłki w 2012r. Wymieniono wtedy drewniany strop całe wiązania dachowe, kaplicę przykryto czerwoną dachówką, wybudowano nową wieżyczkę - dzwonnicę. W Czernie na Jasnej Górce co niedziela i w większe święta odprawiana jest dla okolicznych mieszkańców Msza Święta.