Brunona, Sławomira

Być pełnym miłości, łagodnym, pokornym wobec wszystkich ludzi: oto czego nauczyliśmy się od Jezusa.
św. Karol de Foucauld

27 lutego 2022

27.02.2022r. - VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

"Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo"

DZISIAJ – mamy już ostatnią niedzielę karnawału. Od najbliższej środy zacznie się tegoroczny Wielki Post. Wielki Post jest to czas pokuty i rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach pasyjnych.

W TYGODNIU – przypada środa popielcowa. Msze św. w tym dniu odprawimy w godzinach: 7.00, 9.00 i 17.00. Na wszystkich Mszach, na znak uniżenia przed Bogiem przyjmiemy na nasze głowy popiół. Przyjdźmy wtedy licznie do kościoła, mimo iż jest to normalny dzień pracy i nauki. W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Nie tylko, że nie spożywamy mięsa, ale ograniczamy ilość spożywanego pokarmu: jemy raz do syta i dwa razy po trochu. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Taki sam post obowiązuje w Wielki Piątek. Zaś w każdy piątek roku, katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Tradycyjne nabożeństwa wielkopostne będziemy odprawiać w następującym porządku:
DROGA KRZYŻOWA – piątki Wielkiego Postu:
- godz. 16.00 – z rozważaniem dla dzieci
- godz. 17.30 – z rozważaniem dla wszystkich
GORZKIE ŻALE – niedziele Wielkiego Postu – godz. 16.30

Zapraszamy parafian do licznego udziału w tych nabożeństwach.

Jednym z tradycyjnych środków wielkopostnego uświęcenia jest umartwienie, odmowa czegoś dla wewnętrznego doskonalenia, dla wzmocnienia naszej woli. Z początkiem Postu myślimy najbardziej o postanowieniach np. odstąpienia od słodyczy czy alkoholu.

Kościół wychodząc naprzeciw tym postanowieniom organizuje już 55 Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu, w tym roku pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę” Jest to bardzo potrzebne, bo jak pokazuje życie, alkoholizm jest wielką plagą, która niszczy nasze życie. Zachęcamy więc do podejmowania postanowień o abstynencji od alkoholu.

Innym doskonaleniem ducha jest ofiara na potrzeby bliźnich tzw. Jałmużna

Dzisiaj nie musimy zbyt długo się zastanawiać, komu należy się materialna pomoc, również o to apelują polscy biskupi i stowarzyszenia katolickie, aby ta jałmużna trafiła na Ukrainę. Dlatego w naszej parafii zorganizujemy zbiórkę pieniędzy do puszek w Środę Popielcową oraz w przyszłą Niedzielę. Od jutra wystawimy również kosze z tyłu kościoła do których będzie można włożyć dary żywności długoterminowej (cukier, mąka, makaron, kasza, olej, konserwy, dania w słoiku itp.) oraz artykułów chemicznych i higieny osobistej, a my postaramy się przekazać do naszej częstochowskiej Caritas bądź do Towarzystwa Patriotycznego Kresy.

PRZYPOMINAMY – w czwartek 3 marca firma Impresja przyjedzie do parafii pobrać miarę na stroje do I Komunii. Na godzinę 18.30 do salek parafialnych przyjdą chłopcy, natomiast na godz.19 dziewczęta. Firma prosi o  zaliczkę od chłopców - 50 zł a od dziewcząt - 70 zł.