św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, wspomnienie obowiązkowe • Dzień Flagi RP

Zygmunta, Atanazego

Los człowieka to nic innego jak kroczenie drogą prowadzącą do Boga.
Edmund Husserl

19 lutego 2023

19.02.2023r. - VII NIEDZIELA ZWYKŁA

„Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo”

DZISIAJ –mamy już ostatnią niedzielę karnawału. Od najbliższej środy zacznie się tegoroczny Wielki Post. Wielki Post jest to czas pokuty i rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach pasyjnych.

W TYGODNIU – w przypada środa popielcowa. Msze św. w tym dniu odprawimy w godzinach: 7.00, 9.00 i 17.00. Na wszystkich Mszach, na znak uniżenia przed Bogiem przyjmiemy na nasze głowy popiół. Przyjdźmy wtedy licznie do kościoła, mimo iż jest to normalny dzień pracy i nauki. W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Nie tylko, że nie spożywamy mięsa, ale ograniczamy ilość spożywanego pokarmu: jemy raz do syta i dwa razy po trochu. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Taki sam post obowiązuje w Wielki Piątek. Zaś w każdy piątek roku, katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Tradycyjne nabożeństwa wielkopostne będziemy odprawmy w najbliższym czasie w następującym porządku:

DROGA KRZYŻOWA
piątki – godz. 16.30 – droga krzyżowa dla dzieci i dorosłych
piątki – godz. 18 – droga krzyżowa na Pociesznej Górce
GORZKIE ŻALE
niedziele Wielkiego Postu – godz. 17.00

Zapraszamy parafian do licznego udziału w tych nabożeństwach. .

Jednym z tradycyjnych środków wielkopostnego uświęcenia jest umartwienie, odmowa czegoś dla wewnętrznego doskonalenia, dla wzmocnienia naszej woli. Z początkiem Postu myślimy najbardziej o postanowieniach np. odstąpienia od słodyczy czy alkoholu.

Kościół wychodząc naprzeciw tym postanowieniom organizuje już 56 Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu .Jest to bardzo potrzebne, bo jak pokazuje życie, alkoholizm jest wielką plagą, która niszczy nasze życie. Zachęcamy więc do podejmowania postanowień o abstynencji od alkoholu.

Innym doskonaleniem ducha jest ofiara na potrzeby bliźnich tzw. Jałmużna

Dzisiaj nie musimy zbyt długo się zastanawiać, komu należy się materialna pomoc. Wiemy z mediów jak straszne trzęsienie ziemi dotknęło ostatnio Turcję i Syrie. Caritas Polska organizuje zbiórkę ofiar pieniężnych z przeznaczeniem na poszkodowanych w tym nieszczęściu. U nas taką zbiórkę przeprowadzimy za tydzień po wszystkich Mszach świętych.

PRZYPOMINAMY – we wtorek  firma Impresja przyjedzie do parafii pobrać miarę na stroje do I Komunii. Na godzinę 16.00 do salek parafialnych przyjdą chłopcy, natomiast na godz.16.30 dziewczęta. Firma prosi o  zaliczkę od chłopców – 70 zł a od dziewcząt – 120 zł.

Taca  w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na spłatę ogrzewania naszego kościoła. Z góry mówimy Bóg zapłać!

W przyszłą niedzielę w godzinach 10.00 - 13.00 przy miejscowej remizie OSP będzie można oddać krew w ramach akcji honorowego krwiodawstwa.