św. Macieja, apostoła, święto

Macieja, Bonifacego

Mądrość ma dwoje oczu. Jednym spogląda w dal na to, co jest do zrobienia, drugim spogląda wstecz na to, co zostało zrobione.
św. Ignacy Loyola

Dz 1, 15-17. 20-26 • Ps 113 • J 15, 9-17 liturgia dnia

01 marca 2014

02.03.2014r. - VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

– mamy już ostatnią niedzielę karnawału. Od najbliższej środy zacznie się tegoroczny Wielki Post. Wielki Post nie jest okresem zabaw i dozwolonych kiedy indziej rozrywek czy radości. Wręcz przeciwnie; jest to czas pokuty i rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach pasyjnych. Dzisiaj też rozpoczyna się w Kościele 46 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym czasie będziemy Boga przepraszać za grzechy pijaństwa,  modlić się  o łaskę nawrócenia dla uzależnionych od alkoholu oraz błagać Boga o łaskę trzeźwości. Alkoholizm jest  straszną plagą społeczną!

Dzisiaj po Mszach świętych zbierane są w naszej archidiecezji ofiary pieniężne do puszek Caritas z przeznaczeniem na zakup leków, żywności i pomoc represjonowanym na Ukrainie. Ten sąsiadujący z nami kraj stoi na krawędzi bankructwa.

W TYGODNIU – we wtorek przypada liturgiczne   święto św. Kazimierza królewicza. Najbliższa środa jest już  środą popielcową. Msze św. w tym dniu w kościele parafialnym odprawimy Msze św. w godzinach: 7.00, 9.00 i 17.00. Na wszystkich Mszach przyjmiemy na nasze głowy popiół. Przyjdźmy wtedy licznie do kościoła, mimo iż jest to normalny dzień pracy i nauki.

W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Nie tylko, że nie spożywamy mięsa, ale ograniczamy ilość spożywanego pokarmu. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Taki sam post obowiązuje w Wielki Piątek. Zaś w każdy piątek roku, katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Uczmy jednak już dzieci postu – niech się do niego od wczesnych lat przyzwyczajają.

Tradycyjne nabożeństwa wielkopostne będziemy odprawiać w następującym porządku: DROGA KRZYŻOWA – piątki Wielkiego Postu: godz. 16.00 – z rozważaniem dla dzieci, godz. 17.30  /po Mszy popołudniowej/ – z rozważaniem dla wszystkich, GORZKIE ŻALE  z kazaniem pasyjnym – niedziele Wielkiego Postu – godz. 17.00. Zapraszamy parafian do licznego udziału w tych nabożeństwach. Dzieci za udział w Drodze Krzyżowej, będą otrzymywać specjalne obrazki.

W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca marca. W związku z tym spowiedź dla młodzieży przed bierzmowaniem będzie w czwartek od godz. 16.00 a w pierwszy piątek rano i po południu od godz.16.Do stałych chorych z sakramentami pojedziemy w piątek od godz. 9.00. W sobotę będzie katecheza przed bierzmowaniem dla grupy starszej. O godzinie 10 przyjdą chłopcy a o godz. 11.00 dziewczęta.

PRZYPOMINAMY – w minioną środę firma współpracująca z organizacją KOŚCIÓŁ W POTRZEBIE zebrała złożony przez parafian zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ilości 7 dużych palet. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę zbiórkę i w ten sposób pomogli misjom Kościoła.

Jeszcze dziś można złożyć wpis na listach ratujących polskie lasy. Wypełniajmy dokładnie wszystkie znajdujące się tam rubryki. W czwartek od godz. 17.00 w sali przy plebani będą mogły odebrać stroje liturgiczne dziewczęta  ze swoimi rodzicami a także ci chłopcy, którzy byli przeszkodzeni w minionym tygodniu.

Ofiarę na kaplicę cmentarną  w kwocie 910 zł złożyli parafianie z Bujniczek i Pieniek Gorzkowskich. Bóg zapłać ofiarodawcom i zbierającym te ofiary. Taca niedzielna z przyszłej niedzieli będzie ostatnią tacą w tym  zimowym sezonie która będzie przeznaczona będzie na ogrzewanie naszego kościoła.