św. Macieja, apostoła, święto

Macieja, Bonifacego

Mądrość ma dwoje oczu. Jednym spogląda w dal na to, co jest do zrobienia, drugim spogląda wstecz na to, co zostało zrobione.
św. Ignacy Loyola

Dz 1, 15-17. 20-26 • Ps 113 • J 15, 9-17 liturgia dnia

13 kwietnia 2014

13.04.2014r. - NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

„Chrystus uniżył samego siebie ,dlatego Bóg Go wywyższył”/Flp2,8/

DZISIAJ – obchodzimy Niedzielę palmową. Na wszystkich Mszach będzie poświęcenie palm a na Mszy o godz. 10.15 będzie procesja z palmami. Gorzkie Żale  o godz. 18.00.

W TYGODNIU – od czwartku nadchodzącego tygodnia mamy w Kościele tzw. Triduum Paschalne. Oto jego program:

WIELKI CZWARTEK – po Mszy wieczerzy Pańskiej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00. Zostanie odśpiewana „Ciemna Jutrznia”.

WIELKI PIĄTEK – dzień postu ścisłego. Od godz. 7.00 rano adoracja w ciemnicy. O godz. 17.30 Droga Krzyżowa, a o godzinie 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja do godz. 22.00.

WIELKA SOBOTA
– W tym dniu Kościół trwa na adoracji przy Grobie Bożym od godz. 7.00. W kościołach święci się pokarmy na Wielkanoc. W naszym kościele to święcenie odbywać się będzie co pół godziny zaczynając od godz. 9.00, a kończąc na godz. 14.00. W Kotkowie i na Jasnej Górce święcenie pokarmów będzie o godz. 11.00. O godz. 19.00 czyli o godzinę później, gdy będzie zapadać zmrok, odprawimy w parafialnym kościele Liturgię Wigilii Paschalnej. Zaczynamy ją pobłogosławieniem ognia przed kościołem – tam też się zgromadźmy. Przynieśmy świece ;można dziś nabyć jeszcze specjalne paschaliki na sobotnie nabożeństwo. Całą noc z soboty na niedzielę będziemy trwać na adoracji Pana Jezusa w Grobie. Zachęcamy do adoracji w Ciemnicy i przy Grobie. Rozpisaliśmy godziny adoracji, wywieszamy je w gablocie przed kościołem. Prosimy strażaków o trzymanie warty przy grobie według ustalonego harmonogramu.
Bardzo gorąco i serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do uczestnictwa w nabożeństwach Triduum Paschalnego. One są bardzo ważne  - upamiętniają najważniejsze,  zbawcze wydarzenia naszej wiary.

SPOWIEDŹ – okazja do spowiedzi dla tych , którzy  mieli przeszkodę podczas rekolekcji będzie  w Wielki Czwartek w godz. 17.00 – 18.00, w Wielki Piątek w godz. 17.00 – 18.30.  W Wielką Sobotę już nie spowiadamy.

WIELKANOC – która wypada za tydzień, jest największym świętem chrześcijańskim; upamiętnia Zmartwychwstanie Pańskie. O godz. 6.00 rano odprawimy uroczystą Rezurekcję z trzykrotną procesją wokół kościoła. Zapraszamy na nią asystę liturgiczną, obsadę do chorągwi i feretronów, druhów strażaków, miejscową orkiestrę dętą i wszystkich wiernych.  Począwszy od godz. 9.00 odprawimy Msze św. według normalnego porządku niedzielnego łącznie z filiami.

PRZYPOMINAMY – na kwiaty do Bożego Grobu złożono ofiary: ul. Ogrodowa -130 zł, Grabostów -160 zł, Czerno -150 zł, Sobakówek -225 zł,  Komorniki i Wola Kotkowska -210 zł, ul. Zygmunta Starego-140 zł, Bukowina-70 zł,Bujniczki-130 zł, ul. Przemysłowa 32 -120 zł, Plucice wraz z Kołem Różańcowym -245 zł, Żuchowice -340 zł, Kolonia Żuchowice -250 zł, mieszkańcy z ul. Kościelnej 7 -25 zł. Dziękujemy ofiarodawcom i zbierającym.

W przedsionku kościoła czynne jest stoisko Caritasu z gadżetami wielkanocnymi. Zapraszamy!

Dzisiaj zbieramy jeszcze produkty na paczki wielkanocne dla mniej zamożnych z naszej parafii.

Polecamy do poczytania prasę katolicką: dzisiejszy ciekawy numer NIEDZIELI  oraz kwietniowy numer NASZEJ ARKI poświęcony Błogosławionemu Augustowi Czartoryskiemu.

Od dziś można na stronie internetowej parafii wpisać prośbę lub podziękowanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Można to też uczynić wrzucając kartkę do skrzynki na stoliku za ławkami.

Uważamy za konieczne przypomnieć parafianom co decyduje o przynależności do parafii. Otóż decyduje o tym faktyczny pobyt, zamieszkanie a nie zameldowanie. Już po półrocznym pobycie w innej parafii należymy do niej - tam mamy obowiązki i prawa. W kościele przy posługach obowiązuje rejonizacja. Przypominamy też, że wedle prawa kościelnego żyjący w konkubinatach nie mogą być rodzicami chrzestnymi. Nie podejmują obowiązków chrześcijańskich, nie biorą ślubu kościelnego, a tylko taki ślub liczy się dla katolików,  więc nie mają też wszystkich praw.