św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy, święto

Katarzyny, Bogusława

Ukazuj dzieciom ideały, tylko to uczyni je szczęśliwymi, nie złoto.
Ludwig van Beethoven

1 J 1, 5 – 2, 2 • Ps 103 • Mt 11, 25-30 liturgia dnia

15 lutego 2015

15.02.2015r. - VI NIEDZIELA ZWYKŁA

DZISIAJ – mamy już ostatnią niedzielę karnawału. Ostatki. Św. siostra Faustyna zapisała w swoim Dzienniczku pod numerem 926 :” Ostatki. W ostatnie dni karnawału poznałam wielki nawał kar i grzechów. Dał mi poznać Pan w jednym momencie grzechy świata całego w tym dniu popełnione. Zemdlałam z przerażenia i pomimo, że znam całą głębię miłosierdzia Bożego, zdziwiłam się, że Bóg pozwala istnieć ludzkości. I dał mi Pan poznać, kto podtrzymuje istnienie tej ludzkości: to są dusze wybrane…”.Warto to przemyśleć!

Dzisiaj też rozpoczyna się w Kościele 48 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas ekspiacji, wynagradzania za grzechy pijaństwa, za zgorszenia wywołane nietrzeźwością, za grzechy popełniane przez nadużywanie alkoholu. Każdy z nas może mieć wkład w dzieło otrzeźwienia narodu poprzez własną decyzję o rezygnacji z używania alkoholu przez pewien okres lub przez całe życie. Dobrze będzie, gdy uzewnętrznimy ten fakt podpisując deklarację lub wpisując się do parafialnej Księgi Trzeźwości.

W TYGODNIU – najbliższa środa jest już  środą popielcową. Rozpocznie się Wielki Post. W środę popielcową w kościele parafialnym odprawimy Msze św. w godzinach: 7.00, 9.00 i 17.00. Na wszystkich Mszach przyjmiemy na nasze głowy popiół. Przyjdźmy wtedy licznie do kościoła, mimo iż jest to normalny dzień pracy i nauki. W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Nie tylko, że nie spożywamy mięsa, ale ograniczamy ilość spożywanego pokarmu. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Taki sam post obowiązuje w Wielki Piątek. Zaś w każdy piątek roku, katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Uczmy jednak już dzieci postu – niech się do niego od wczesnych lat przyzwyczajają.

Tradycyjne nabożeństwa wielkopostne będziemy odprawiać w następującym porządku:

DROGA KRZYŻOWA – piątki Wielkiego Postu:

godz. 16.30 – z rozważaniem dla dzieci
godz. 17.30  /po Mszy popołudniowej/ – z rozważaniem dla wszystkich

GORZKIE ŻALE  z kazaniem pasyjnym – niedziele Wielkiego Postu – godz. 17.00.

Za udział w Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy parafian do licznego udziału w tych nabożeństwach. Dzieci za udział w Drodze Krzyżowej, będą otrzymywać specjalne obrazki.

Piątek najbliższy jest trzecim w miesiącu lutym. Jest to dzień poświęcony w liturgii modlitwom do Bożego Miłosierdzia. Odprawimy Mszę zbiorową  z nowenną, a po niej będzie pierwsza w tegorocznym Wielkim Poście Droga Krzyżowa dla wszystkich.

PRZYPOMINAMY – na kaplicę cmentarną złożono ostatnio ofiary : pewna rodzina z ul. Słowackiego -120 zł, Rodzina Włóków z Gorzkowiczek – 100 zł. Bóg zapłać! Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na spłatę kosztów ogrzewania naszego kościoła w miesiącu lutym.

OGŁOSZENIE NATURY SPOŁECZNEJ – za tydzień przy miejscowej remizie O.S.P będzie można oddać krew w ramach akcji Honorowego Krwiodawstwa. Równocześnie odbędą się zapisy chętnych do oddania szpiku kostnego