św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy, święto

Katarzyny, Bogusława

Ukazuj dzieciom ideały, tylko to uczyni je szczęśliwymi, nie złoto.
Ludwig van Beethoven

1 J 1, 5 – 2, 2 • Ps 103 • Mt 11, 25-30 liturgia dnia

26 kwietnia 2015

26.04.2015r. - IV NIEDZIELA WIELKANOCY

„Ja jestem dobrym pasterzem”.

DZISIAJ – dzisiejsza niedziela zwana jest „Niedzielą Dobrego Pasterza”. W Kościele zaczyna się Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku towarzyszy mu hasło „Powołania a świętość: poruszeni Pięknem”. Polecajmy Bogu w modlitwie sprawę nowych powołań na wyłączną służbę Bogu. Wzrost powołań zależy też od tego jak my w naszych domach mówimy o kapłaństwie i kapłanach.

W TYGODNIU – w środę przypada święto św. Katarzyny Sienejskiej, dziewicy i doktora Kościoła. 1 maja jest odpust w Gorzędowie z racji św. Józefa Robotnika. W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca maja. Z tej racji spowiedź dla młodzieży przed bierzmowaniem w czwartek od godz. 17.00, a w piątek dla odprawiających I piątki, zwłaszcza dzieci po I Komunii świętej, też od godziny 17.00. Do stałych chorych pojedziemy służąc sakramentami w I piątek od godz. 10.00. /godzinę później niż zwykle/.

Na dzień 1 maja jest dyspensa Księży Biskupów co do spożywania pokarmów mięsnych. Można je spożywać w tym dniu. Wieczorem Msza zbiorowa za zmarłych w miesiącu kwietniu. Odczytamy prośby i podziękowania złożone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez parafian.

Od piątku będziemy w kościele po Mszy wieczornej odprawiać nabożeństwo majowe ze śpiewem litanii loretańskiej. Zachęcamy by śpiewać tę litanię także na filiach i przy przydrożnych krzyżach i figurach, gdzie jeszcze jest ten zwyczaj.

W tym roku 3 maja przypada w niedzielę. Ponieważ  niedziela wielkanocna nie przyjmuje żadnych innych obchodów liturgicznych, więc liturgiczną Uroczystość NMP Królowej Polski będziemy świętować w sobotę 2 maja. Dodatkowo msza św. będzie o godz. 9.00. Msza św. za Ojczyznę i druhów strażaków będzie na sumie w niedzielę 3 maja.

W dniu 29 kwietnia, minie 70. rocznica wyzwolenia obozu Dachau przez wojska amerykańskie. Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1.800 pochodziło z Polski. W obozie SS-mani poniżali duchownych, stosowali wymyślne kary, powszechnie panował niewyobrażalny głód. Duchownym proponowano możliwość opuszczenia obozu pod warunkiem, że zrzekną się kapłaństwa i podpiszą volkslistę, jednakże nie są znane przypadki takich zachowań.

PRZYPOMINAMY – z końcem kwietnia kończą się wypominki półroczne. Kto z parafian chciałby je przedłużyć na drugie półrocze, niech zgłosi to w kancelarii parafialnej.

Nie odbędzie się pielgrzymka do Wilna, zadatek można odebrać u ks. Zbigniewa. Będziemy próbować podać jeszcze jeden termin wyjazdu.

OGŁOSZENIE SPOŁECZNE – specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piotrkowie Tryb. zaprasza na dzień otwarty 12 maja 2015r. Więcej można przeczytać w gablotce na plakacie.