św. Bernarda, opata i doktora Kościoła, wspomnienie

Bernarda, Sobiesława

„Każdy rozumny człowiek musi znać cel, do którego zdąża, i każdą rzecz winien ważyć według tego celu.”
św. Bernard z Clairvaux

Ez 24, 15-24
Mt 19, 16-22

Średnia zgonu w 2018r. 73,5 l

11 luty 2018

11.02.2018r. - VI NIEDZIELA ZWYKŁA

DZISIAJ
– w dniu dzisiejszym, jak było ogłoszone przed tygodniem, przeprowadzamy po Mszach świętych zbiórkę ofiar pieniężnych na działalność dobroczynnej organizacji BETEL. Zajmuje się ona osobami niepełnosprawnymi. Dzisiaj mamy już ostatnią niedzielę karnawału. Od najbliższej środy zacznie się tegoroczny Wielki Post. Wielki Post nie jest okresem zabaw i dozwolonych kiedy indziej rozrywek czy radości. Wręcz przeciwnie; jest to czas pokuty i rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach pasyjnych. Dzisiaj też rozpoczyna się w Kościele 51 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym czasie będziemy Boga przepraszać za grzechy pijaństwa, modlić się o łaskę nawrócenia dla uzależnionych od alkoholu oraz błagać Boga o łaskę trzeźwości. Alkoholizm jest  straszną plagą społeczną!

W TYGODNIU – najbliższa środa jest już środą popielcową. Msze św. w tym dniu w kościele parafialnym odprawimy Msze św. w godzinach: 7.00, 9.00 i 17.00. Na wszystkich Mszach przyjmiemy na nasze głowy popiół. Przyjdźmy wtedy licznie do kościoła, mimo iż jest to normalny dzień pracy i nauki. W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Nie tylko, że nie spożywamy mięsa, ale ograniczamy ilość spożywanego pokarmu. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Taki sam post obowiązuje w Wielki Piątek. Zaś w każdy piątek roku, katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Uczmy jednak już dzieci postu – niech się do niego od wczesnych lat przyzwyczajają.

Tradycyjne nabożeństwa wielkopostne będziemy odprawiać w następującym porządku:

DROGA KRZYŻOWA – piątki Wielkiego Postu:

godz. 16.00 – z rozważaniem dla dzieci
godz. 17.30 – z rozważaniem dla wszystkich

GORZKIE ŻALE – niedziele Wielkiego Postu – godz. 17.00.

Zapraszamy parafian do licznego udziału w tych nabożeństwach. Dzieci za udział w Drodze Krzyżowej, będą otrzymywać specjalne obrazki. Najbliższy piątek jest trzecim piątkiem w miesiącu i poświęcony jest Miłosierdziu Bożemu. O godz. 17.00 odprawimy Mszę zbiorowa za zmarłych. W najbliższą sobotę odbędą się katechezy przed sakramentem bierzmowania; na godz.10 zapraszamy uczniów z klasy II gimnazjum a na godz. 11.00 młodzież z klas III. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz.10.15 będzie poświęcenie modlitewników i ich rozdanie wraz ze świecami dzieciom przed I Komunią świętą.

We wszystkie ważniejsze narodowe rocznice modlitwa w intencji Ojczyzny jest naszą potrzebą i obowiązkiem. Dlatego zapraszamy parafian do wzięcia udziału w nabożeństwie w intencji Ojczyzny każdego 11-go dnia miesiąca o godz. 15.00 w kaplicy wystawienia Najświętszego Sakramentu. Już dziś pierwsze takie nabożeństwo.