Myśl dnia

Dziś obchodzimy

św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, uroczystość

Imieniny

Stanisława, Wiktora

Myśl dnia
Góry uczą smaku rzeczy prostych, takich, których najczęściej nie doceniamy.
Stanisław Biel
Czytania

Dz 20, 17-18a. 28-32. 36 • Ps 100 • Rz 8, 31b-39 • J 10, 11-16 liturgia dnia

Transmisja na żywo

Niedziele i Święta
Msza Święta - godz.11.30

Nekrologi (0)

Odeszli do Pana w 2024r.

Średnia zgonu w 2024r. 79,5 l

25 sierpnia 2018
Pielgrzymka w Bieszczady

W dniach 28-30 września 2018r. chcemy zorganizować pielgrzymkę w Bieszczady: Kalwaria Pacławska, kościoły pocerkiewne i cerkwie w Bieszczadach, Polańczyk, Jezioro Solińskie, Ustrzyki Dolne i Górne, Dębowiec/sanktuarium La Salette/, Komańcza, Dukla.


Wyjazd 28.09.2018 godz. 14.00 powrót 30.09.2018 godziny wieczorne
 
(2 śniadania, 2 obiadokolacje i 2 noclegi, koszt 290 zł.)

Kalwaria Pacławska - najbardziej charakterystycznym elementem Kalwarii Pacławskiej jest Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Zespół obejmuje oprócz kościoła i klasztoru oo. Franciszkanów Konwentualnych także 42 kaplice na administracyjnym obszarze Kalwarii Pacławskiej i Nowosiółek Dydyńskich. Kalwaryjski Sanktuarium jest największym na terenie Województwa Podkarpackiego („Jasna Góra Podkarpacia”).

Jezioro Solińskie i zapora wodna - Jezioro Solińskie to zbiornik retencyjny, który został utworzony poprzez spiętrzenie wód Sanu oraz Solinki. Zbiornik jest prawdziwym kolosem. Jego powierzchnia to ponad 22 kilometry kwadratowe, a długość linii brzegowej to ponad 150 kilometrów. Dzięki temu nie tylko mogą korzystać z niego liczne miejscowości, ale na jego wodach można bez najmniejszych problemów uprawiać sporty żeglarskie.

Sanktuarium  Matki Bożej z La Salette - Dębowieckie Sanktuarium uroczyście otrzymało tytuł Bazyliki Mniejszej NMP z La Salette. Dekret Stolicy Apostolskiej został podpisany 22 sierpnia 2011r., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Królowej.

Komańcza – to miejsce odosobnienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego władze komunistyczne internowały w latach 1955-1956 w tym cichym miejscu na końcu kraju w obawie przed rosnącą siłą Kościoła, która mogła wpłynąć negatywnie na utrzymanie władzy komunistycznej w Polsce. Kardynała umieszczono w klasztorze Sióstr Nazaretanek, w którym dziś poświęcona jest izba jego pamięci. To tutaj powstały też jego Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego – czyli modlitwa o oddanie Polski Matce Boskiej, która miała być powtórzeniem ślubów, jakie 300 lat wcześniej złożył Król Polski Jan Kazimierz.

Jędrzejów -  pierwsze wzmianki o Jędrzejowie pochodzą z czasów, gdy fundowano kościół cysterski, a więc z roku 1153. Wtedy miejscowość nazywała się Brzeźnica podobnie jak płynąca w pobliżu niewielka rzeka. Wkrótce potem nastąpiła zmiana nazwy na obcecną, w początkowej wersji Andreiow.

© 2024 Parafia NSPJ w Gorzkowicach