Myśl dnia

Dziś obchodzimy

Imieniny

Zyty, Teofila

Myśl dnia
To, kim jesteś, to Boży dar dla ciebie. To, kim się stajesz, to twój dar dla Boga.
Hans Urs von Balthasar
Czytania

Dz 13, 44-52 • Ps 98 • J 14, 7-14 liturgia dnia

Transmisja na żywo

Niedziele i Święta
Msza Święta - godz.11.30

Nekrologi (0)

Odeszli do Pana w 2024r.

Średnia zgonu w 2024r. 79,5 l

MAŁŻEŃSTWO 

„Jezus rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela" (Mt 19, 5-6) „Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu" (KPK 1055,1).

Małżeństwo będące głęboką wspólnotą życia i miłości nie jest instytucją czysto ludzką. Sam bowiem Bóg jest jego twórcą, gdyż stworzył człowieka z miłości i powołał go także do miłości trwałej i nieodwołalnej. Od samego początku Pan Bóg ustanowił małżeństwo jako trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety.

Według słów Chrystusa Pana, sam Bóg ich łączy:

„Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela" (Mt 19, 6). Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety został podniesiony przez Chrystusa do godności sakramentu. Przez ten sakrament chrześcijańscy małżonkowie stają się znakiem tajemnicy jedności i płodnej miłości, łączącej Chrystusa z Kościołem i w tej tajemnicy uczestniczą (por. Ef 5,32). Małżeństwo jako sakrament powstaje poprzez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, w której oddają się oni sobie i przyjmują wzajemnie. Całkowitej wierności małżonków, a także nierozerwalności węzła małżeńskiego, wymaga zarówno szczególna wspólnota mężczyzny i kobiety, jak również dobro dzieci.

Autentyczna, prawdziwa miłość małżeńska z natury swojej nastawiona jest na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Wypowiada się w dziecku. Dzieci są owocem miłości rodziców i „są najcenniejszym darem małżeństwa", a „rodzicom przynoszą najwięcej dobra" (KDK 50). Innym celem małżeństwa jest doprowadzenie do pełnego rozwoju i dojrzałości miłości między małżonkami, a także wzajemna pomoc w dążeniu do świętości i dojrzałości chrześcijańskiej.

Przygotowanie do małżeństwa

W sprawach zawarcia Sakramentu Małżeństwa narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego (datę ślubu można ustalić wcześniej)

Potrzebne dokumenty

1. Świadectwo sakramentu chrztu świętego obydwu stron.
2. Świadectwo bierzmowania.
3. Strona owdowiała przynosi - akt zgonu współmałżonka.
4. Dyplom ukończenia nauki religii z ostatniej klasy.
5. Dowody osobiste.
6. Dokument z USC stwierdzający brak przeszkód (w wypadku zawierania małżeństwa kościelnego wraz ze skutkami cywilnymi) - data wystawienia nie może przekraczać 3 miesięcy od daty ślubu.

Obowiązki narzeczonych

1. Udział w 10 konferencjach przedmałżeńskich.
2. Trzykrotne spotkania w poradni rodzinnej.
3. Odbycie dwukrotnej spowiedzi przedślubnej (pierwsza - w tym tygodniu, w którym był spisany protokół przedmałżeński; druga - tuż przed ślubem, by w stanie łaski uświęcającej przystąpić do sakramentu małżeństwa).
4. Uzupełnienie wiadomości religijnych.
5. Jeżeli narzeczeni chcą zawrzeć ślub tzw. konkordatowy zobowiązani są zgłosić się do USC i dostarczyć dokument zezwalający na pobłogosławienie małżeństwa ze skutkami cywilnymi.
6.Trzykrotne spotkanie w kancelarii parafialnej:

· spisanie protokołu przedmałżeńskiego i stwierdzenie braku przeszkód małżeńskich, wydanie prośby o wygłoszenie zapowiedzi do parafii zamieszkania narzeczonego (-ej),
· ustalenie daty ślubu,
· umówienie się na drugie spotkanie,
· narzeczony (a) przynosi dokument o wygłoszeniu zapowiedzi przedmałżeńskich od własnego ks. Proboszcza stwierdzający brak przeszkód małżeńskich,
· egzamin z głównych prawd wiary (mały katechizm) i rozmowa na temat konferencji przedmałżeńskich,
· umówienie się na trzecie spotkanie ze świadkami w tym tygodniu, w którym narzeczeni zawierają związek małżeński,
· spisanie aktu ślubu i złożenie podpisów przez narzeczonych i świadków,
· omówienie ceremonii zawarcia sakramentu małżeństwa,
· jeśli narzeczeni zawarli już kontrakt cywilny przynoszą także dokument z USC stwierdzający zawarty związek,
· dostarczyć indeksy z potwierdzeniem uczestnictwa: w naukach, spowiedzi św. i poradni rodzinnej, · narzeczeni proszą Pana Organistę o oprawę muzyczną liturgii sakramentu małżeństwa.

W dniu ślubu 10 minut przed godziną zawarcia sakramentu małżeństwa świadkowie zgłaszają się do kancelarii by złożyć brakujące podpisy I przynieść obrączki.

Modlitwa narzeczonej

Panie Jezu! Postawiłeś na drodze mego życia N., któremu zawierzyłam, i z którym chcę na zawsze związać mój los. Czuwaj nad nim i broń go od niebezpieczeństw. Uczyń go prawym, mądrym i dobrym. Daj mu mężne serce, by nie obawiał się trudności lecz pokonywał je dzięki Twojej łasce. Spraw, by całkowicie wyzbył się egoizmu, a znajdował szczęście w obdarowywaniu. Uformuj w nim postawę troskliwego ojca i uczyń go narzędziem Twojej Opatrzności. Niech z miłością przyjmie każde poczęte dziecko i opiekuje się z troską naszym przyszłym domem. Niech będzie wiernym naśladowcą Twego opiekuna, Świętego Józefa. Naucz go opanowywać zmysłowość i podporządkowywać własne ciało w służbie prawdziwej i odpowiedzialnej miłości. Spraw, bym mogła całkowicie powierzyć się mu w miłości i być jego szczęściem. Niech będzie mi wierny i niech zachowuje Twoje przykazania. Proszą Cię o to, Panie Jezu! Amen.

Modlitwa narzeczonego

Panie Jezu! Proszę Cię w intencji N., którą; wybrałem na towarzyszkę mego życia. Spraw, by była ze mną szczęśliwa i nie dopuść, bym kiedykolwiek ją skrzywdził. Przygotuj ją do roli kochającej i wiernej żony oraz troskliwej i opiekuńczej matki. Niech wiernie naśladuje Twoją Niepokalaną Matkę, Maryję. Naucz mnie szanować ją i kochać miłością ofiarną, jaką Ty nas ukochałeś i oddałeś swoje życie za nas. Niech z dobrocią niesie pomoc potrzebującym.

© 2024 Parafia NSPJ w Gorzkowicach